ponedeljek, 23. januar 2012

Odziv ZSSS na pogodbo, ki so jo parafirali koalicijski partnerji

Ljubljana, 23. januar 2012



Gospod
Janez JANŠA
Predsednik Slovenske demokratske stranke



Gospod
Gregor VIRANT
Predsednik Državljanske liste Gregorja Viranta



Gospod
Radovan ŽERJAV
Predsednik Slovenske ljudske stranke



Gospa
Ljudmila NOVAK
Predsednica Nove Slovenije – krščanske ljudske stranke



Gospod
Karl ERJAVEC
Predsednik Demokratične stranke upokojencev Slovenije



Spoštovani!



V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije smo pregledali Pogodbo za Slovenijo 2012-2015, ki ste jo koalicijski partnerji pred kratkim parafirali. Kljub temu, da se zavedamo težavnih razmer, v katerih se nahajamo zaradi finančne in posledično gospodarske krize, pa žal ugotavljamo, da pogodba še naprej favorizira kapital pred delom in tako kaznuje tiste, ki niso povzročili krize. Žal tudi ugotavljamo, da iz pogodbe veje usmeritev o postopnem ukinjanju socialne države in privatizaciji socialnih storitev.



V pogodbi je sicer tudi nekaj dobrih predlogov, kot so zmanjšanje administrativnih bremen za gospodarstvo, uporaba lesa, kot ena od priložnosti za gospodarski preboj, poenostavitev postopkov javnega naročanja in zagotovitev transparentnega pridobivanja poslov prek javnih naročil in podobno, vendar pa se ne strinjamo in moramo opozoriti predvsem na naslednje:



-       nesprejemljivo je da se v pogodbi na področju trga dela z različnimi negotovimi oblikami dela skuša doseči večjo stopnjo zaposlenosti in socialne varnosti. Mladi, brezposelni in delavci nujno potrebujejo redno, stalno zaposlitev, saj jim je le na takšen način zagotovljena ekonomska in socialna varnost, ki je predpogoj za ustvarjanje družine;



-       v pogodbi predvideno mehko prehajanje med oblikami zaposlitve bo prispevalo k povečanju zaposlovanja v negotovih oblikah dela in zmanjšanju socialne varnosti; 



-       reorganizacija Zavoda RS za zaposlovanje je sicer potrebna, vendar pa ne v povezavi z mrežo zasebnih posrednikov dela. Takšna povezava pomeni zmanjšanje sredstev za aktivno politiko zaposlovanja ter težjo dostopnost do pridobivanja znanj;



-       postavitev zgornje meje pri plačevanju socialnih prispevkov, oziroma »socialna kapica«,  bo nagradila predvsem že sedaj privilegiran sloj zaposlenih. Ni primerno, da so solidarnosti v splošnem socialnem zavarovanju deležni tisti, ki sami niso solidarni pri plačevanju prispevkov. Postavitev zgornje meje pri socialnih prispevkih vsekakor ne bo razbremenila stroškov dela zaposlenih po kolektivnih pogodbah. Omejitev plačevanja zavarovalne osnove pa ne bo prinesla predvidenih javnofinančnih učinkov, saj bo povzročila izpad  prispevkov, izpad pa bodo nadomestili zopet vsi davkoplačevalci.



-       ekonomska struktura davkov in prispevkov v Sloveniji ni ugodna in odstopa od povprečja EU držav, zaradi nadpovprečne obremenitve dela in potrošnje ter podpovprečne obremenitve kapitala. Zaradi tega ni sprejemljiv predlog o znižanju stopnje davka od dohodka pravnih oseb na 15 odstotkov;  



-       parafirana pogodba napoveduje tudi večstebrn pokojninski sistem in da bo v večji meri zasnovan na individualizaciji zavarovanj in krepitvi kapitalsko kritega dela (drugi in tretji steber). V Sloveniji imamo od leta 2000 dalje tristebrni pokojninski sistem, pri katerem sta drugi in tretji steber prostovoljna. Pomembno je, da se ohrani njuna prostovoljnost, saj mednarodna analiza kaže na finančni neuspeh obveznih kapitalskih pokojninskih stebrov v praktično vseh državah, ki so ga po letu 2000 uvedle upoštevajoč tedanja priporočila Svetovne banke. Ukinili ali suspendirali so ga v praktično vseh evropskih državah.



-       predvidena vzpostavitev odpravninskega sklada ne more in ne sme nadomestiti sedanjega pokojninskega sistema. Povezava odpravninskega sklada s pokojninskimi rentami vodi v padec pokojnin. 



-       nasprotujemo individualizaciji pokojninskih zavarovanj v prvem stebru, saj ruši elemente solidarnosti v pokojninskem sistemu in povečuje tveganje revščine.



Te in še nekatere druge predvidene rešitve iz pogodbe odpravljajo socialno državo, kar je v nasprotju z 2. členom Ustave Republike Slovenije!



Lep pozdrav!



Mag. Dušan SEMOLIČ

Predsednik ZSSS