torek, 21. avgust 2012

Odziv predsednika ZSSS, mag. Dušana Semoliča, na izjavo premiera Janeza Janše, da je zaposlenih v javnem sektorju preveč oziroma, da bodo potrebni dodatni posegi v maso plač v javnem sektorju


INFORMACIJA ZA JAVNOST!



Za revijo Reporter je premier Janez Janša nedavno izjavil, da je v administraciji in v javnem sektorju glede na primerjavo s stanjem pred 10 ali 15 leti vsaj 15 odstotkov zaposlenih preveč ter da bodo potrebni dodatni posegi v maso plač v javnem sektorju. Ta izjava postavlja pod vprašaj kredibilnost vlade, saj se v svobodnih sindikatih sprašujemo, ali se je sploh smiselno še naprej dogovarjati z vlado, ki ne namerava spoštovati pred nekaj meseci podpisani stavkovni sporazum s sindikati javnega sektorja. 



V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije razumemo njegovo izjavo kot napoved odpuščanja zaposlenih v javnem sektorju v prihodnjem obdobju oziroma kot možnost ponovnega zniževanja plač javnim uslužbencem, čemur ostro nasprotujemo! 



Morebitno ponovno zniževanje plač zaposlenim v javnem sektorju ter zniževanje števila zaposlenih bo nedvomno vplivalo na kakovost javnih storitev ter še bolj znižalo njihovo kupno moč, kar ne bo prispevalo k oživitvi gospodarske rasti. Vlado opozarjamo, da se bo zaradi tega še bolj ujela v navzdol usmerjeno spiralno past, saj bo zaradi znižanih plač manj prilivov iz dohodnine na prihodkovni strani državnega proračuna in bodo zaradi tega potrebni novi varčevalni ukrepi. Poleg tega bo zaradi znižanih plač manj prilivov v zdravstveno in pokojninsko blagajno, kar bo vplivalo na finančno stanje teh blagajn, posledično pa na kakovost zdravstvenih storitev ter zagotavljanje še večjega deleža sredstev iz proračuna za pokojnine. Da je ta pot napačna, dokazuje tudi to, da se kljub napovedim vlade, da se bo s sprejetjem Zakona o uravnoteženju javnih financ privarčevalo med 700 in 800 milijoni evrov v državnem proračunu, bonitetne hiše niso pozitivno odzvale na to napoved. Zato vlado ponovno pozivamo, naj za zmanjševanje proračunskega primanjkljaja okrepi prihodkovno stran proračuna, ter z boljšim izkoriščanjem evropskih sredstev ter javnimi naložbami spodbudi zaposlovanje in gospodarsko rast.  



Napovedano odpuščanje zaposlenih v javnem sektorju pa bo ne samo še povečalo število brezposelnih v naši državi ter obremenilo sredstva za izplačevanje nadomestil za čas brezposelnosti, ampak pomenilo tudi poslabšanje ekonomskega in socialnega položaja zaposlenih v javnem sektorju in njihovih družin ter dodano obremenilo odhodkovno stran državnega proračuna. Zato v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije odpuščanju nasprotujemo in pozivamo vlado, da o takšnih ukrepih niti ne razmišlja.



Mag. Dušan SEMOLIČ

Predsednik ZSSS

Ni komentarjev:

Objavite komentar