petek, 11. februar 2011

Izjava za javnost glede Zakona o malem delu - odziv

Predstavniki Zveze svobodnih sindikatov Slovenije so se danes pridružili Študentski organizaciji Slovenije ob oddaji več kot 47.000 podpisov za referendum proti Zakonu o malem delu. ZSSS se je aktivno pridružila zbiranju podpisov za referendum proti malemu delu, ker že ves čas opozarja na izjemno negativne posledice na trg dela, ki jih ta zakon prinaša, začenši z erozijo rednih delovnih razmerij, na kar opozarja vse večji del pravne stroke in ukinjanja delavskih pravic.


Na žalost ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve (MDDSZ) vso to opozarjanje ne le zavestno ignorira, ampak se ob njih celo spreneveda, zato je prav MDDSZ in njegovo slepo vztrajanje na osnovnih stališčih, pobudnik referenduma o malem delu.

V ZSSS smo ob tem ogorčeni nad današnjo izjavo g. Kotolenka,namestnika generalne direktorice direktorata za trga dela in zaposlovanje pri MDDSZ, ki je med drugim dejal, da je malo delo za delodajalce dražje. Takšna izjava namestnika generalne direktorice je v direktnem nasprotju z zapisom MDDSZ, ki izhaja iz uvodnika k predlogu Zakona o malem delu z dne 11.06.2010 in iz katerega jasno in nedvoumno izhaja, da je (citat): »Prednost malega dela, v primerjavi z delovnim razmerjem, je še vedno v nižji obremenitvi (8,7 % manjša obremenitev s prispevki za socialna zavarovanja) in v večji fleksibilnosti (sistem napotnic), prav tako malo delo ne predvideva drugih stroškov dela, ki bremenijo delovno razmerje kot npr. odpravnine, prevoz na delo, letni dopust ipd.« Skratka, odrekanje in zmanjševanje pravic delavcev se razume kot »konkurenčna prednost«.

Tako je več kot očitno, da je izjava namestnika generalne direktorice direktorata za trg dela in zaposlovanje pri MDDSZ neresnična in zavajajoča. Malo delo, v predlagani obliki, je za delodajalce bistveno cenejše kot redno delovno razmerje, malim delavcem prinaša bistveno manj pravic kot jih danes uživajo redno zaposleni. To pa je tudi eden izmed razlogov zakaj smo v ZSSS prepričani, da malo delo pomeni ukinjanje delovnih mest in neposreden pritisk na sedanje pravice delavcev. Pri izbiri delavca bo delodajalec vsekakor pač izbral tistega, ki je zanj cenejši. Prav tako pa tudi ne bo pomenil prehoda v redno zaposlitev.

Mednarodna konferenca o malem delu, katero je v začetku septembra 2010 organizirala ZSSS in na katero se v izjavi tudi sklicuje g. Kotolenko, pa je med drugim jasno pokazala, da malo delo, predvsem zaradi manjših pravic, predstavlja bazen »zaposlenih revnih«, ki so dodatno osiromašeni za večji del pravic iz rednega delovnega razmerja. S tem pa se bo povečal pritisk na ostale socialne blagajne.

Ali kakor je povedal predstavnik nemške sindikalne centrale DGB Johaness Jakob na mednarodnem posvetu o malem delu: Ko je narobe zastavljena pot izbrana, jo je zelo težko zapustiti. In ta pot je nedvomno napačna!
 
 
Andrej Zorko, univ.dipl.prav.
Izvršni sekretar ZSSS

Ni komentarjev:

Objavite komentar