sreda, 17. oktober 2012

Predsednik Janša se je sestal s socialnimi partnerji

Ljubljana, 17.10.2012
 
Predsednik vlade Janez Janša je včeraj opravil sestanek s socialnimi partnerji in vodji koalicijskih strank. Tema sestanka so bili vladni ukrepi v povezavi z javnofinančnim položajem države in predlogom proračunov države za leti 2013 in 2014. Celoten dogodek je bilo mogoče spremljati v neposrednem televizijskem prenosu, zato tokrat manj o poteku sestanka in nekaj več o tem, kaj sledi. Predsednik vlade je v uro in petnajst minut dolgem uvodu naštel vladne prioritete, socialni partnerji pa smo v razpravi opozorili na naše prioritete, ki se v nekaterih točkah pokrivajo z vladnimi, v nekaterih pa ne.
Teme, ki bodo predmet naših intenzivnih aktivnosti, so predvsem pogajanja o pokojninski reformi in reformi trga dela ter referendumske aktivnosti na podlagi zbranih in v državni zbor vloženih več kot 2.500 podpisov k pobudi za zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma za Zakon o slovenskem državnem holdingu in za Zakon o ukrepih RS za krepitev stabilnosti bank (zakon o slabi banki).
V tem času še potekajo pogajanju o pokojninski reformi ter o reformi trga dela. Čeprav so pogajanja intenzivna in so celo dosežena nekatera približanja stališč, soglasij še ni. Kljub temu se je vlada odločila, da bo predloge zakonov sprejela na jutrišnji seji in jih poslala v obravnavo in sprejem državnemu zboru. V ZSSS smo proti takšnemu načinu socialnega dialoga protestirali, vendar zaman. Vladajoči pravijo, da se bodo pogajali tudi v času, ko bo v parlamentu potekala obravnava teh zakonov. Kakšen bo njihov rezultat, še ne ve nihče, še posebej, ker odslej lahko vlada morebitne spremembe uveljavi le z amandmaji na vložene zakone. Pri obeh reformah je še veliko nejasnosti in nedorečenih zadev. V ZSSS bomo svoj dokončen odnos opredelili, ko bodo zakoni sprejeti v državnem zboru, in se takrat odločili o naših nadaljnjih ravnanjih.
Druga velika tema včerajšnjega sestanka sta bili tudi obe vloženi referendumski pobudi naših dveh sindikatov, in sicer Sindikata delavcev dejavnosti energetike in Sindikata kemične, gumarske in nekovinske industrije. Iz tega razloga je predsednik Janša na sestanek povabil tudi njuna predstavnika Branka Sevčnikarja in Sonjo Kos, ki sta na seji jasno povedala, zakaj so se v teh sindikatih odločili za izvedbo referenduma. Čeprav sta oba zakona v državnem zboru že sprejeta in po izglasovanem odložilnem vetu v državnem svetu čakata le še na ponovno potrditev v državnem zboru, sta tako predsednik državnega zbora dr. Gregor Virant kot tudi predsednik Janša dala vedeti, da so se pripravljeni pogovarjati o morebitnih spremembah obeh zakonov. Proceduralno je to dokaj zahtevna naloga, saj so predmet pogovorov le morebitne spremembe obeh zakonov, ki pa jih lahko sprejme le državni zbor. Na drugi strani pa ima predsednik Virant po ponovnem izglasovanju zakonov le sedem dni časa, da določi začetek zbiranja 40.000 podpisov volivcev za razpis zakonodajnega referenduma. Teoretično bi oba sindikata lahko odpovedala pričetek zbiranja 40.000 podpisov, vendar le v primeru, če bi dobila trdna in zavezujoča pisna zagotovila, da bodo sprejete spremembe obeh zakonov v vsebini, ki bo dogovorjena s pobudnikoma referenduma. Za to pa je časa le nekaj dni od ponovne potrditve zakonov, saj v obeh sindikatih zatrjujejo, da se pogovorov na to temo ne bodo šli, ko se enkrat prične postopek zbiranja podpisov. Takrat bo čas za akcijo, ki jo bo v celoti podprla tudi ZSSS s svojo mrežo območnih organizacij. Da to znamo in zmoremo, smo dokazali ob lanskem referendumu o Svetlikovi pokojninski reformi.
Današnji dan je pomemben zaradi dveh drugih dogodkov, ki sta na svoj način še kako povezana z včerajšnjim sestankom s socialnimi partnerji.
V državnem zboru je danes potekala javna predstavitev mnenj o predloženih spremembah Ustave RS glede ureditve referenduma. Na njej so vladajoči politiki zagovarjali spremembe, ki omejuje ljudem že tako omejen vpliv na sprejemanje zakonov, med tem pa so predstavniki organizacij civilne družbe temu ostro nasprotovali. Dogodek je povezan z včerajšnjim sestankom v tem, da je predsednik Janša na njem napovedal spremembo, ki je do sedaj še nismo slišali. Rekel je, da bodo odpravili enoletni rok, v katerem o zakonu, ki ga volivci zavrnejo na referendumu, ni mogoče ponovno odločati v državnem zboru.
Danes je dan boja proti revščini in mediji so polni podatkov o naraščajočem številu revnih v naši državi. Tako Rdeči križ kot Karitas sporočata pretresljive zgodbe ljudi, ki živijo v revščini. Včeraj predsednik vlade in njegovi sodelavci niso govorili o teh ljudeh, govorili so o tem, kako se srečujejo z visokimi predstavniki inštitucij iz tujine, ki od njih zahtevajo reforme, ki bodo še bolj prizadele ljudi, za katere naj bi se vsi borili. Bo kdaj nastopil dan, ko bo v Slovenijo prišel kakšen tuj politik, ki bo zahteval, da zmanjšamo revščino, vzpostavimo delovanje pravne države in spoštujemo človekove pravice? Morda pa bo to storila trojka, ki jo ob vsakem obisku v Španiji ali Grčiji ljudje, ki so jih drugi pahnili v revščino, z ovacijami sprejmejo na trgih in ulicah.
 
Milan Utroša, sekretar ZSSS

Ni komentarjev:

Objavite komentar