Po poročanju številnih slovenskih medijev je 33 nekdanjih poslancev, ki prejemajo nadomestilo plače po izteku poslanskega mandata, na svoje račune prejelo še regres v višini 672 evrov. Skupaj se je državni proračun iz tega naslova tako olajšal še za dodatnih 22.176 evrov oziroma za 37,11 bruto minimalnih plač.
Seveda so nekdanji poslanci, ki si kljub svojemu »velikemu prizadevanju«, da si najdejo zaposlitev in s tem rešijo svoj status brezposelne osebe, hkrati prejeli še nadomestilo plače. Tako kot vsak mesec. Poglejmo samo dve imeni:
Andrej Bajuk, nekdanji finančni minister: nadomestilo plače 5465,92 evrov, hkrati pa bi naj že kar nekaj časa dobival pokojnino v letni višini nad 100.000 evrov.
Janez Drobnič, nekdanji minister za delo, družino in socialne zadeve: nadomestilo plače 4.095,94 €, hkrati pa ga spomnimo po zelo odmevnih izjavah. Poglejmo nekaj njegovih citatov:
»Ljudje pri nas se strinjajo, da vlada uveljavlja načelo, da se pri nas splača delati; da se nagrajuje delo, ne pa izkoriščanje« (Delo, 23. 9. 2006, o zmanjšanju zaščite delavcev)
in
»Kdor nima želje in volje po delu, ni aktiven iskalec zaposlitve, torej se ne more šteti za brezposelno osebo.« (Delo, 23. 9. 2006, o intenzivnem odjavljanju oseb iz evidenc ZRSZ iz razloga, ki ne pomenijo zaposlitve)
ter
»Spremembe bodo spodbudile brezposelne k iskanju zaposlitve,« (Janez Drobnič, ob spremembah socialno varstvene zakonodaje, ki prejemnike DSP zavezuje, da morajo poprijeti za vsakršno zdravstveno primerno delo, tudi neplačano, Delo, 22.4. 2006)
Upoštevajoč izjave nekdanjega ministra za delo, družino in socialne zadeve, g. Drobniča, lahko ugotovimo, da imamo po njegovem videnju, v Sloveniji dve kategoriji ljudi brez zaposlitve in sicer: nekdanje poslance in ostale brezposelne osebe.
Pritrditev tej trditvi izhaja iz določb Zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti (v nadaljevanju: ZZZPB), ki v določbi 21 člena izrecno določa, da lahko znaša denarno nadomestilo za čas brezposelnosti največ v višini trikratnika osnove za izračun nadomestila za čas brezposelnosti. Na današnji dan to pomeni, da lahko denarno nadomestilo znaša največ 805,29 €. Seveda ta zakon v tem delu ne velja za nekdanje »brezposelne« poslance.
Tako kot naveden zakon za nekdanje poslance ne velja v delu, ki se nanaša na obveznosti brezposelnih oseb. Ne smemo namreč prezreti, da morajo brezposelne osebe, v kolikor želijo obdržati pravico do denarnega nadomestila za čas brezposelnosti, sprejeti skorajda vsako delo. Prav tako so dolžne zavodu za zaposlovanje še dokazovati, da aktivno iščejo zaposlitev ter mu biti na razpolago tri ure dnevno. V nasprotnem primeru izgubi pravico do denarnega nadomestila.
In nekdanji poslanci? Le ti izgubijo pravico do nadomestila plače samo če si sami najdejo službo. Ali si jo dejansko aktivno (oziroma sploh) iščejo ali ne, pa tako in tako vedo samo oni sami. Dokazovati tega jim namreč ni potrebno, nobeden jih ne preverja (tako kot ostale brezposelne ljudi), prav tako pa jim ni potrebno biti na razpolago zavodu za zaposlovanje, katere glavni namen bi naj bil pomagati ljudem do čim hitrejše zaposlitve. Morda pa nekdanji poslanci ne želijo obremenjevati zavoda. Kdo ve?
Skratka, medtem ko poslanci po devetih mesecih uživajo nesramno visoka nadomestila plač in to brez kakršnih koli obveznosti, mora brezposelna oseba izpolnjevati kup obveznosti, če želi še nadalje prejemati nadomestilo za čas brezposelnosti.
Naj zaključimo z mislijo g. Pavla Gantarja: (TUKAJ)
»Če ne želimo, da je vsaka sestava državnega zbora slabša, moramo določen status in varovanje poslancev ohraniti.«
Povedano z drugimi besedami: poslance, ki s svojim delom niso prepričali volivk in volivcev, da bi jih le ti ponovno izvolili, je potrebno po prenehanju mandata bogato nagraditi.
IN PRED ZAKONOM SO VSI »ENAKI«! TUDI BREZPOSELNI!
Naročite se na:
Objavi komentarje (Atom)
Ni komentarjev:
Objavite komentar