petek, 9. april 2010

V ZSSS BOMO NAREDILI VSE ZA ZAŠČITO DELAVSKIH PRAVIC V POKOJNINSKI REFORMI IN ZDR

Ljubljana, 9.4.2010


V sredo, 7. aprila 2010, se je v Ljubljani sestala Konferenca Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, razširjena s člani organov vseh 23 sindikatov, ki so združeni v ZSSS. Konferenca je obravnavala le eno vprašanje, in sicer, kako v ZSSS zastaviti nadaljnje aktivnosti, s ciljem preprečiti Vladi RS, da sprejme in uveljavi za ZSSS nesprejemljive spremembe Zakona o delovnih razmerjih in pokojninsko reformo, ki drastično znižuje pravice na tem področju.

Kot smo v ZSSS javnosti že predstavili, je Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve v javno obravnavo predložilo predlog sprememb Zakona o delovnih razmerjih, katerega namen je bistveno olajšati in za delodajalce poceniti odpuščanje delavk in delavcev, saj predlog zmanjšuje odpovedne roke za odpuščanje in znižuje odpravnine, ki jih določa sedaj veljavni zakon. Tako bo na primer zaposleni, ki prejema povprečno plačo v RS po novem predlogu prejel 744 EUR nižjo odpravnino, če je pri delodajalcu delal 10 let, če je bil zaposlen 20 let bo odpravnina nižja za 3.869 EUR, če pa je bil zaposlen 30 let, pa bo po predlaganem odpravnina delavca nižja kar za 5.804 EUR. Ob tem pa vlada že napoveduje, da gre v tem primeru le za prvo fazo sprememb tega zakona, druga faza, v kateri naj bi med ostalim ukinili plačano malico, regres za prehrano, regres za letni dopust in nadomestilo stroškov prihoda na delo, pa sledi v drugi polovici leta.

Kot je znano, predlagana pokojninska reforma prinaša vrsto sprememb, ki bistveno zaostrujejo pogoje upokojevanja in med ostalim uvajajo tudi pogoj 65 let starosti in 40 let pokojninske dobe za pridobitev pravice do polne pokojnine za moške in 63 let starosti in 38 let pokojninske dobe za ženske.

Minister za delo dr. Ivan Svetlik pri pogajanjih o obeh zakonih ne upošteva načel socialnega dialoga in zavrača predloge, ki jih dajemo sindikati. Sicer pa nas takšna ravnanja te vlade ne presenečajo več. To zelo jasno potrjuje včerajšnja izjava njenega predsednika Boruta Pahorja v časopisu Dnevnik. Izjavil je: »Tudi socialni dialog ima svoj smisel, če prinese dodano vrednost. Če dodane vrednosti ni, če postane samo predmet prestiža, potem ta socialni dialog ni več koristen in neki minister ali jaz, kot predsednik vlade, moram oceniti, kdaj postaja socialni dialog nesmiseln«. Seveda predsednik Pahor dodane vrednosti ne vidi v predlogih, ki smo jih predložili v ZSSS, zato je prišel do ugotovitve o nesmiselnosti socialnega dialoga. Takšne izjave še nismo slišali od nobenega predsednika vlade od nastanka slovenske države. Na seji Konference ZSSS smo v celoti zavrnili predlagane spremembe zakonov in obsodili nepripravljenost ministrstva in vlade za socialni dialog.



Konferenca je sprejela odločitev, da bo Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, v primeru, če bo Državni zbor RS sprejel katerega od predlaganih dveh zakonov in pri tem ne bo upošteval predlogov in zahtev ZSSS, izvedla postopek zbiranja podpisov za izvedbo naknadnega zakonodajnega referenduma, na katerem bodo državljani Slovenije sami odločili o teh zakonih. Ne dvomimo, da se boste člani ZSSS in tudi drugi državljani odzvali našemu pozivu in oddali svoj podpis za izvedbo referenduma in kasneje svoj glas proti uveljavitvi takšnih zakonov. V primeru, če oblast ne bi upoštevala tako izražene referendumske volje, bomo v ZSSS organizirali splošno stavko članov vseh sindikatov, ki sestavljajo ZSSS. Temeljno sporočilo Konference ZSSS je, da gremo v boju za delavske pravice do konca!



Številne podpore, ki jih v teh aktivnostih dnevno prejemamo od naših članic in članov, poleg njih pa tudi od mnogih, ki niso naši člani, nas utrjujejo v prepričanju, da smo sprejeli odločitve, ki bodo prispevale k ohranitvi socialne države Slovenije.



Milan Utroša

sekretar ZSSS

________________________________________


Če ste naš član in želite prejemati naše E-novice ZSSS, pa vašega e-naslova še nimamo, nam na naslov evidenca@sindikat-zsss.si  sporočite vaše ime, priimek, elektronski naslov in številko vaše članske izkaznice.

Ni komentarjev:

Objavite komentar